Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотекарям
Меню Закрити

Наукова бібліотека Харківського національного університету радіоелектроніки

Наукова бібліотека Харківського національного університету радіоелектроніки

Читальний зал НБ ХНУРЕ

Наукова бібліотека Харківського національного університету радіоелектроніки (НБ ХНУРЕ) входить до складу Харківського зонального методичного об’єднання бібліотек закладів вищої освіти державної форми власності. Основні напрямки діяльності наукової бібліотеки пов’язані з інформаційним забезпеченням навчального, науково-дослідного та виховного процесів університету на основі максимального доступу до власних бібліотечних і світових ресурсів, покращення якості обслуговування користувачів.

Бібліотека заснована у 1930 р. разом із навчальним закладом. За роки існування змінювалися профілі комплектування фонду, разом з перепрофілюванням закладу освіти, який у різні роки мав такі назви: Інженерно-будівельний інститут (ХІБІ), з 1944 р. – Гірничо-індустріальний інститут (ХГІІ), з 1947 р. – Харківський гірничий інститут (ХГІ), з 1962 р. – Інститут гірничого машинобудування автоматики і обчислювальної техніки (ХІГМАОТ), з 1966 р. – Інститут радіоелектроніки (ХІРЕ), з 1993 р. – Харківський технічний університет радіоелектроніки (ХТУРЕ). У 2001 р. заклад отримав сучасну назву – Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ). Сучасну назву бібліотека має з 2013 р.

Історія наукової бібліотеки висвітлюється на сайті НБ ХНУРЕ (розділ «Про бібліотеку»).

Структура бібліотеки складається з 11 відділів.

Фонд НБ ХНУРЕ універсальний за змістом і становить на 01.01.2018 р. – близько 753 тис. прим., з них: книги – 655362; цінні книги (мініатюрні видання, книги з автографом та ін.) – 4990; періодичні видання – 47073, електронні видання – 17113; неопубліковані документи (звіти про НДР, дисертаційні роботи, автореферати дисертацій) – 14 тис. та ін.

Електронні ресурси бібліотеки представлені базами даних та колекціями власної генерації: електронний каталог, повнотекстова електронна бібліотека (на платформі АІБС «УФД/ Бібліотека»), електронний архів відкритого доступу ElAr KhNURE (ISSN 2310-8061), веб-сайт, комплекси навчально-методичного забезпечення (авторизований доступ через акаунти в Google на сайті НБ ХНУРЕ з 2015р.). Оплачений доступ до електронних версій підручників видавництва «Центр учбової літератури», правової БД «Ліга: Закон», наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, періодичних online-видань за напрямками: акустика, радіотехніка, електроніка, дефектоскопія, філософія, дистанційне та віртуальне навчання.

Здійснюється поточне та ретроспективне комплектування фондів НБ ХНУРЕ науковою, навчально-методичною літературою, офіційними й довідковими виданнями відповідно до профілю ХНУРЕ, за спеціальностями: електронні апарати, електронні пристрої, комп’ютерні науки, прикладна математика, радіотехніка, телекомунікації, поліграфія, менеджмент, а також літературою з соціально-економічних, гуманітарних наук та літературно-художніми творами.

До довідково-пошукового апарату НБ ХНУРЕ входять електронний каталог (підтримується АІБС «УФД/Бібліотека»), карткові: алфавітний службовий каталог (генеральний каталог НБ), алфавітний читацький каталог, систематичний читацький каталог та алфавітно-предметний покажчик до систематичного каталогу (до квітня 2017р., зараз законсервований), картотеки методичних вказівок.

Користувачі НБ ХНУРЕ обслуговуються на 4 абонементах, у 7 залах каталогів, 7 спеціалізованих читальних залах, у відділі спеціальних видів літератури (з фондом дисертаційних робіт, авторефератів, звітів з НДР), у відділі реєстрації користувачів. Загалом на 01.11.2018 за єдиним обліком: 11 3588 користувачів (обслужено – 31 тис.); видано 602 939 примірників; кількість відвідувань – 362 841. У НБ ХНУРЕ створена перша серед ЗВО України повнотекстова база даних «Електронна бібліотека» за підтримки Центру дистанційної освіти ХНУРЕ (1999 р.).

Проводиться науково-бібліографічна робота (укладання бібліографічних покажчиків). Персональні покажчики, створені співробітниками науково-бібліографічного відділу, представлені в електронному архіві відкритого доступу «ElAr KHNURE» на сайті бібліотеки (розділ «Наукова бібліотека»).

У соціальних медіа наукова бібліотека ХНУРЕ представлена офіційною сторінкою у Facebook та сторінками літературного клубу «Осяяння». НБ ХНУРЕ є учасником корпоративних проектів: ElibUkr© («Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України»), Інформатіо-консорціум; регіональних проектів «Єдина картка читача бібліотек ЗВО м.Харкова» (ініціатор ЦНБ ХНУ ім. В. Н. Каразіна); «Зведений каталог періодичних видань, які надійшли до бібліотек Харкова»; «Метабібліографія Харківщини»; «Бібліотечна енциклопедія Харківщини»; «БД Бібліотеки Харкова» (засновник ХДНБ ім. В. Г. Короленка).

Протягом часу існування бібліотеки її очолювали: у 1930-х роках – Мєшкова, Дегтярьова, Бобіна, Акімова, Л. А. Яковлєва, Шмідт (відомості про ім’я та по батькові збереглися не про всіх завідувачок та директорів); у 1940-х роках – О. І. Панасенко, А. І. Андрюніна; у 1949 – 1954 рр. – Дора Наумівна Левіна; у 1954 – 1980 рр. – Алла Георгіївна Мальцева, учасниця Другої світової війни; у 1980 – 2002 рр. – Валентина Миколаївна Китаєнко. З 2002 р. і до сьогодні директором бібліотеки є Тамара Борисівна Грищенко.

Великий внесок у розбудову бібліотеки зробили співробітники Тамара Миколаївна Гіберт, завідувач відділу обслуговування у 1975 – 1999 рр.; Інна Олексіївна Ясинська, завідувач науково-бібліографічного відділу в 1978 – 2006 рр.; Євгенія Дмитріївна Романовська, заступник директора в 1977 – 2006 рр.

Колектив бібліотеки за високі досягнення в інноваційній діяльності було нагороджено грамотою Асоціації сучасних інформаційно-бібліотечних технологій (2004 р.); у 2017 р. нагороджено грамотою за перемогу у Всеукраїнському конкурсі бібліотечних інтернет-сайтів у номінації «Кращий сайт бібліотеки ВНЗ». Директора бібліотеки нагороджено Знаками Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти» (1999 р.) та «Василь Сухомлинський» (2005 р.); Грамотою Головного управління освіти і науки Харківської обласної держадміністрації (2006 р.), дипломом Переможця обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» (2017 р.)

Контактна інформація:

Поштова адреса: проспект Науки, 14, м. Харків, Україна, 61166.

Телефон бібліотеки :

  • + 38 (057) 702-14-88 (директор та відділ комплектування);

Факс (ЗВО): 8 (057) 702-10-13

Е-mail:

library@nure.ua;

tamara.gryschenko@nure.ua

Додаткові фотоматеріали

Джерела

  • Бібліотека ХНУРЕ // Енциклопедія Сучасної України. Т. 2. Б–Біо. Київ, 2003. С. 721 – 722.
  • Грищенко Т. Б., Етенко Н. Ю. Наукова бібліотека в інформаційно-освітньому просторі ВНЗ // Вища шк. 2011. №1. С. 59–66.
  • Наукова бібліотека ХНУРЕ // Харківський національний університет радіоелектроніки : іст. вид. Київ, 2011. С. 137–140.
  • Наукова бібліотека ХНУРЕ // ХНУРЕ – 75 років. Харків, 2005. С. 137–140.
  • Романовская Е. Д. На рубеже тысячелетий // Очерки истории вузовских библиотек г. Харькова. Харьков, 2001. С. 386 – 403.

Гіперпосилання