Наукова бібліотека Харківського національного університету радіоелектроніки (НБ ХНУРЕ) входить до складу Харківського зонального методичного об’єднання бібліотек закладів вищої освіти державної форми власності. Основні напрямки діяльності наукової бібліотеки пов’язані з інформаційним забезпеченням навчального, науково-дослідного та виховного процесів університету на основі максимального доступу до власних бібліотечних і світових ресурсів, покращення якості обслуговування користувачів.
Бібліотека заснована у 1930 р. разом із навчальним закладом. За роки існування змінювалися профілі комплектування фонду, разом з перепрофілюванням закладу освіти, який у різні роки мав такі назви: Інженерно-будівельний інститут (ХІБІ), з 1944 р. – Гірничо-індустріальний інститут (ХГІІ), з 1947 р. – Харківський гірничий інститут (ХГІ), з 1962 р. – Інститут гірничого машинобудування автоматики і обчислювальної техніки (ХІГМАОТ), з 1966 р. – Інститут радіоелектроніки (ХІРЕ), з 1993 р. – Харківський технічний університет радіоелектроніки (ХТУРЕ). У 2001 р. заклад отримав сучасну назву – Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ). Сучасну назву бібліотека має з 2013 р.
Історія наукової бібліотеки висвітлюється на сайті НБ ХНУРЕ (розділ «Про бібліотеку»).
Структура бібліотеки складається з 11 відділів.
Фонд НБ ХНУРЕ універсальний за змістом і становить на 01.01.2018 р. – близько 753 тис. прим., з них: книги – 655362; цінні книги (мініатюрні видання, книги з автографом та ін.) – 4990; періодичні видання – 47073, електронні видання – 17113; неопубліковані документи (звіти про НДР, дисертаційні роботи, автореферати дисертацій) – 14 тис. та ін.
Електронні ресурси бібліотеки представлені базами даних та колекціями власної генерації: електронний каталог, повнотекстова електронна бібліотека (на платформі АІБС «УФД/ Бібліотека»), електронний архів відкритого доступу ElAr KhNURE (ISSN 2310-8061), веб-сайт, комплекси навчально-методичного забезпечення (авторизований доступ через акаунти в Google на сайті НБ ХНУРЕ з 2015р.). Оплачений доступ до електронних версій підручників видавництва «Центр учбової літератури», правової БД «Ліга: Закон», наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, періодичних online-видань за напрямками: акустика, радіотехніка, електроніка, дефектоскопія, філософія, дистанційне та віртуальне навчання.
Здійснюється поточне та ретроспективне комплектування фондів НБ ХНУРЕ науковою, навчально-методичною літературою, офіційними й довідковими виданнями відповідно до профілю ХНУРЕ, за спеціальностями: електронні апарати, електронні пристрої, комп’ютерні науки, прикладна математика, радіотехніка, телекомунікації, поліграфія, менеджмент, а також літературою з соціально-економічних, гуманітарних наук та літературно-художніми творами.
До довідково-пошукового апарату НБ ХНУРЕ входять електронний каталог (підтримується АІБС «УФД/Бібліотека»), карткові: алфавітний службовий каталог (генеральний каталог НБ), алфавітний читацький каталог, систематичний читацький каталог та алфавітно-предметний покажчик до систематичного каталогу (до квітня 2017р., зараз законсервований), картотеки методичних вказівок.
Користувачі НБ ХНУРЕ обслуговуються на 4 абонементах, у 7 залах каталогів, 7 спеціалізованих читальних залах, у відділі спеціальних видів літератури (з фондом дисертаційних робіт, авторефератів, звітів з НДР), у відділі реєстрації користувачів. Загалом на 01.11.2018 за єдиним обліком: 11 3588 користувачів (обслужено – 31 тис.); видано 602 939 примірників; кількість відвідувань – 362 841. У НБ ХНУРЕ створена перша серед ЗВО України повнотекстова база даних «Електронна бібліотека» за підтримки Центру дистанційної освіти ХНУРЕ (1999 р.).
Проводиться науково-бібліографічна робота (укладання бібліографічних покажчиків). Персональні покажчики, створені співробітниками науково-бібліографічного відділу, представлені в електронному архіві відкритого доступу «ElAr KHNURE» на сайті бібліотеки (розділ «Наукова бібліотека»).
У соціальних медіа наукова бібліотека ХНУРЕ представлена офіційною сторінкою у Facebook та сторінками літературного клубу «Осяяння». НБ ХНУРЕ є учасником корпоративних проектів: ElibUkr© («Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України»), Інформатіо-консорціум; регіональних проектів «Єдина картка читача бібліотек ЗВО м.Харкова» (ініціатор ЦНБ ХНУ ім. В. Н. Каразіна); «Зведений каталог періодичних видань, які надійшли до бібліотек Харкова»; «Метабібліографія Харківщини»; «Бібліотечна енциклопедія Харківщини»; «БД Бібліотеки Харкова» (засновник ХДНБ ім. В. Г. Короленка).
Протягом часу існування бібліотеки її очолювали: у 1930-х роках – Мєшкова, Дегтярьова, Бобіна, Акімова, Л. А. Яковлєва, Шмідт (відомості про ім’я та по батькові збереглися не про всіх завідувачок та директорів); у 1940-х роках – О. І. Панасенко, А. І. Андрюніна; у 1949 – 1954 рр. – Дора Наумівна Левіна; у 1954 – 1980 рр. – Алла Георгіївна Мальцева, учасниця Другої світової війни; у 1980 – 2002 рр. – Валентина Миколаївна Китаєнко. З 2002 р. і до сьогодні директором бібліотеки є Тамара Борисівна Грищенко.
Великий внесок у розбудову бібліотеки зробили співробітники Тамара Миколаївна Гіберт, завідувач відділу обслуговування у 1975 – 1999 рр.; Інна Олексіївна Ясинська, завідувач науково-бібліографічного відділу в 1978 – 2006 рр.; Євгенія Дмитріївна Романовська, заступник директора в 1977 – 2006 рр.
Колектив бібліотеки за високі досягнення в інноваційній діяльності було нагороджено грамотою Асоціації сучасних інформаційно-бібліотечних технологій (2004 р.); у 2017 р. нагороджено грамотою за перемогу у Всеукраїнському конкурсі бібліотечних інтернет-сайтів у номінації «Кращий сайт бібліотеки ВНЗ». Директора бібліотеки нагороджено Знаками Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти» (1999 р.) та «Василь Сухомлинський» (2005 р.); Грамотою Головного управління освіти і науки Харківської обласної держадміністрації (2006 р.), дипломом Переможця обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» (2017 р.)
Контактна інформація:
Поштова адреса: проспект Науки, 14, м. Харків, Україна, 61166.
Телефон бібліотеки :
- + 38 (057) 702-14-88 (директор та відділ комплектування);
Факс (ЗВО): 8 (057) 702-10-13
Е-mail:
library@nure.ua;
tamara.gryschenko@nure.ua