Регіональний конкурс імені Л. Б. Хавкіної серед молодих спеціалістів бібліотек, аспірантів, магістрів, студентів Харкова і регіону на кращу наукову роботу та інноваційний проект присвячений вшануванню пам’яті видатного бібліотекознавця, одного із фундаторів харківської бібліотечної школи Любові Борисівни Хавкіної
Проводиться з 2009 р.
Л. Б. Хавкіна працювала у Харківській громадській бібліотеці (ХГБ, нині ХДНБ ім. В. Г. Короленка) у 1890–1918 рр. Саме у Харкові широко розгорнулася наукова та педагогічна діяльність Л. Б. Хавкіної, а організаторські здібності і професійний досвід сприяли формуванню теоретичних обґрунтувань і висновків для подальшого розвитку бібліотекознавства як науки.
Конкурс націлений на стимулювання професійного та соціального розвитку молодих науковців та фахівців інформаційної, бібліотечної та архівної справи, музеєзнавства, пам’яткознавства, культурології, документознавства шляхом залучення їх до вирішення актуальних проблем бібліотечно-інформаційної діяльності та надання можливості стати авторами власних програм, проектів, наукових досліджень, а також на підвищення рейтингу бібліотеки та бібліотечної професії.
Засновниками та організаторами конкурсу є Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка (ХДНБ), Харківське обласне відділення (філія) Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» (ХОВ ВГО УБА) та Харківська державна академія культури (ХДАК).
Дві номінації конкурсу («Наукові праці», «Інноваційні проекти») дозволяють учасникам розкрити свій науковий потенціал та проявити здібності. Конкурс є тематичним: I конкурс «Як зробити бібліотеку успішною» (2009 р.), ІІ – «Від традицій до інновацій» (2011 р.), ІІІ – «Бібліотеки, їх організація і техніка» (2016 р.). Тематика конкурсних робіт: є від історичних розвідок до дослідження розвитку мультимедійного середовища.
У конкурсі можуть брати участь: молодіжні професійні колективи (вік 2/3 учасників не має перевищувати 35 років), молоді спеціалісти бібліотек регіону (віком до 35 років), аспіранти, магістри, студенти вишів Харкова. Магістри та студенти допускаються до участі в конкурсі за умови представлення рекомендацій, підписаних деканом факультету.
До участі в конкурсі приймаються опубліковані та неопубліковані статті, концепції, аналітичні огляди, звіти про науково-дослідну роботу, методичні та науково-бібліографічні видання, підготовлені протягом останніх трьох років; інноваційні проекти (у т. ч. запроваджені в практику роботи бібліотеки протягом останніх трьох років), які містять послідовний опис діяльності та/або досвіду, спрямовані на досягнення визначеної мети або створення нового продукту чи послуги; опис проекту має містити постановку проблеми, визначення мети та завдань, вимоги до продукту (послуги), характеристики строків, етапів виконання, ресурсів та умов зовнішнього середовища.
Критерії оцінки конкурсних робіт: новизна й актуальність досліджуваної теми, глибоке розкриття, науково-теоретичне підґрунтя та практичне значення. Рецензенти – провідні науковці і фахівці.
Оргкомітет конкурсу складається з членів секції науково-методичної та науково-дослідної роботи ХОВ УБА, керівників методичних служб бібліотек – головних методичних центрів Харкова, забезпечує організацію і проведення конкурсу. Працівники кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної (КБ) надають консультаційну, інформаційну та методичну допомогу, інформаційну підтримку забезпечує сайт ХОВ УБА. Хід конкурсу висвітлюється на однойменному блозі КБ, що є інтерактивним інформаційним ресурсом та виконує функцію комунікативного майданчика між учасниками та організаторами конкурсу. Інтерв’ю з переможцями конкурсів 2009 та 2011 рр. зібрані у виданні ХДНБ ім. В. Г. Короленка «VIVAT, CRESCAT, FLOREAT BIBLIOTHECA CHARCOVIENSIS!».
До складу журі конкурсу входять члени Президії ХОВ ВГО УБА – директори провідних бібліотек та представники професорсько-викладацького складу ХДАК.
У межах конкурсу присуджуються: Дипломи лауреатів конкурсу І, ІІ та ІІІ ступенів за двома номінаціями; Спеціальний диплом ХДНБ ім. В. Г. Короленка за кращу наукову роботу з розкриття історичної та культурної спадщини харківських бібліотек; Спеціальний диплом Харківського обласного відділення (філії) Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» за кращу наукову роботу про бібліотечні громадські об’єднання, асоціації та імідж бібліотечної професії; Спеціальний диплом молодіжної секції Харківського обласного відділення (філії) Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» за кращу відеопрезентацію «Бібліо Ідеї».
Урочиста церемонія вручення переможцям дипломів та пам’ятних подарунків і презентація кращих робіт відбуваються в межах міжнародної науково-практичної конференції «Короленківські читання», під час круглого столу «Молода бібліотечна наука», організованому спільно з Науковим товариством студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених ХДАК. На церемонії нагородження присутні члени конкурсного журі, голова Президії ХОВ ВГО УБА, голова конкурсного журі, директор ХДНБ, заслужений працівник культури України В. Д. Ракитянська, начальник відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури України Л. С. Нікіфоренко, головний спеціаліст відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек С. Г. Сивокінь, проректор з наукової роботи ХДАК, професор, доктор пед. наук, заслужений працівник культури України, дійсний член Міжнародної академії інформатизації Н. М. Кушнаренко, завідувач кафедри ХДАК, професор, доктор пед. наук А. А. Соляник та інші.
Переможцям конкурсу надається можливість стажування у провідних бібліотеках Харкова. Кращі інноваційні проекти рекомендуються до впровадження у роботу бібліотек Харкова та регіону.
За час проведення конкурсу переможцями ставали фахівці провідних книгозбірень: ХДНБ, ЦНБ ХНУ ім. В. Н. Каразіна, Науково-технічної бібліотеки Харківського національного університету «ХПІ», Наукової бібліотеки Харківського державного університету харчування та торгівлі, Науково-технічної бібліотеки Харківського національного університету імені М. Є. Жуковського «ХАІ», Центральної районної бібліотеки імені А. П. Чехова ЦБС Індустріального району Харкова, студенти та аспіранти ХДАК, ХНТУ «ХПІ», Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова.