Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотекарям
Меню Закрити

Блоги бібліотечні Харківщини

Блоги бібліотечні Харківщини

блог ”Бібліовершки”

Блог (скорочено від англ. weblog) – різновид веб-сайту, мережевий, електронний щоденник, онлайн журнал, в якому записи (повідомлення) згруповані у зворотно-хронологічному порядку та постійно оновлюються.

Записи (короткі за змістом) називаються постами. Найсвіжіший пост завжди розміщено на початку стрічки (зверху сторінки), що дає можливість відвідувачам блогу ознайомитися в першу чергу з новою інформацією. Під кожним постом фіксується логін блогера, який опублікував запис, час публікації, розділ із коментарями, відвідувачі блогу можуть залишити власний коментар.

Блогер – автор, ведучий блогу.

Блогінг – ведення блогу, написання постів.

Постійне оновлення блогу, регулярність публікацій, неофіційний стиль подання матеріалів – основні умови популярності ресурсу.

Перевагами блогів є мобільність (можливість оперативно опублікувати й отримати інформацію в Інтернеті), інтерактивність (зв’язок з читачами через коментарі, пости-відгуки на власних ресурсах), використання мультимедіа.

Основні функції блогів: репрезентативна, інформаційна, комунікативна. Бібліотечний блог – блог бібліотечної (іноді суміжної) тематики, який як правило, ведеться бібліотекарем або кількома бібліотекарями та представляє бібліотеку та автора в мережевому середовищі. Як соціальні медіа блоги успішно використовуються бібліотеками у практичній діяльності.

Для створення блогів бібліотеками використовуються безкоштовні сервіси (WordPress, Blogger, LiveJournal та ін.).

Бібліотечна блогосфера або бібліоблогосфера (англ. library blogosphere) –сукупність всіх бібліотечних блогів.

Бібліотечні блоги – ефективна віртуальна форма просування послуг бібліотеки, читання і книги, сучасна форма взаємодії з читачами, інструмент для зв’язків із громадськістю (PR), реклами бібліотеки.

Найбільш популярними є здебільшого авторські бібліоблоги, для яких характерними є публікація оригінальних авторських матеріалів.

Оперативність публікацій сприяє широкому використанню блогів для відображення насамперед новинних матеріалів, інформації про нові книги, заходи, проекти та програми. Цікава, полемічна тема або оригінальний погляд автора поста часто перетворює блог на дискусійний майданчик (обмін думками здійснюється через коментарі.).

Структура бібліотечних блогів нагадує ЗМІ. У більшості з них присутня рубрикація («Бібліоновини», «Колегам», «Найцікавіше», «Технології», «Професіоналам», «Найпопулярніші публікації»).

Головне, що відрізняє блоги від бібліотечних сайтів – інтерактивність (можливість залишати коментарі, гостьові пости), мультимедійність (наявність різних елементів мультимедіа), універсальність, комунікативність (блоги читають користувачі різних категорій).

Завдяки представленню бібліотек у глобальній мережі через публікації у блогах бібліотека стає більш відкритою та привабливою для користувачів, презентує себе для широкого загалу.

За авторством бібліотечні блоги розподіляються таким чином:

  • авторські блоги (ведеться однією особою-автором);
  • корпоративні блоги (офіційні блоги бібліотек або їх підрозділів)

Різновиди бібліотечних блогів за змістом:

  • новинні (анонсування та повідомлення про бібліотечні заходи, події);
  • тематичні (розвинута окрема тема);
  • аналітичні (представлені відгуки на події, зміни у професійному середовищі, рецензії на книги, публікації) та ін.

Форма представлення матеріалів: текстові, фотоблоги, відеоблоги.

Проте сьогодні більшість блогів супроводжується елементами мультимедіа, текстових блогів у чистому вигляді фактично не існує.

За цільовим призначенням розрізняють блоги для читачів (найчастіше рекламують нові книги, активно використовуючи буктрейлери, виконують функцію популяризації читання) та блоги для професіоналів (здебільшого націлені на бібліотечне співтовариство). Але межа, що розділяє блоги для читачів і професіоналів, умовна.

Характерною особливістю бібліоблогів (як і блогів в цілому) є можливість самореалізації, самовдосконалення, спілкування з колегами.

Перший український бібліотечний блог з’явився 2007 р. (блог Херсонської обласної бібліотеки для дітей). На Харківщині перший бібліотечний блог («Методист библиотеки») започаткований у квітні 2009 р. у Харківській державній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка (ХДНБ). У блозі публікувалися матеріали про креативні методики професійного та особистісного саморозвитку, інноваційні форми навчання бібліотекарів. Пізніше почали публікуватися матеріали про цікаві для регіону події, що відбувалися у бібліотеці, їх оцінка, інформація про проекти, що ініціюються та провадяться бібліотекою.

Відповідно до загальних тенденцій формування і розвитку бібліоблогосфери в Україні на Харківщині з 2009 р. створювалися блоги бібліотек, їх підрозділів, авторські блоги. Деякі з них (блоги ЦБС, ЦРБ) створювалися за відсутністю сайтів. Частина їх в подальшому так і не отримала продовження (наприклад, Богодухівської ЦБС та ін.). Бібліоблоги бібліотек міста – це також здебільшого ресурси публічних бібліотек. Серед бібліотек вишів Харкова блогерська діяльність не набула розвитку. Блоги велись науковими бібліотеками Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та Харківського державного університету харчування та торгівлі.

Цікавими є блоги, в яких представлені краєзнавчі матеріали. У 2015 р. співробітниками відділу «Україніка» імені Т. Г. Шевченка ХДНБ започатковано блог «Історія Харкова у пам’ятних дошках». Блог являє собою електронний рекомендаційний бібліографічний ресурс, в якому збираються матеріали про виявлені пам’ятні та анотаційні (з поясненням назви вулиці або об’єкта) дошки. У постах розміщено не тільки фактографічні та бібліографічні відомості, а й уривки з найбільш цікавих статей, що яскраво представляють персону або подію, якій присвячено дошку.

Прикладом групового блогу (ведеться кількома авторами) є блог Центральної бібліотеки імені І. С. Тургєнева ЦБС Слобідського району Харкова «Тургеневские девушки»( існує з 2012 року). Контент блогу розподіляється за різноманітними рубриками («Словник веб 2.0»; «Віртуальні прогулянки Харковом»; «Аргументи за та проти: Бібліоняня»; «Е-Читання» та ін.). У рубриках представлені матеріали, спрямовані на просування читання та книги, поглиблення знань з інформаційної культури.

Харківська обласна бібліотека для юнацтва представлена кількома блогами – з одноіменною назвою, авторськими блогами «Бібліовершки», MISTOry, «Файні пави».

Один із різновидів бібліотечних блогів – блоги, присвячені проектам. Це також сучасна форма популяризації та реклами проекту, який реалізується бібліотекою. Перевагами такої форми інформаційної і методичної підтримки заходу є змістовність контенту ресурсу, оскільки висвітлюються не тільки події, а й практичні результати проекту. Прикладом такого блогу є «Школа бібліотечного журналіста» (проект ХДНБ). У блозі публікуються анонси всіх заходів проекту та матеріали про проведенні школи (всеукраїнські, регіональні, обласні та локальні). Інформується про практичні заняття, майстер-класи, тренінги за участю викладачів Школи та професійних журналістів. Презентуються роботи учасників Школи – створені ними періодичні видання професійного напрямку. Інтерактивне спілкування здійснюється через пости-відгуки або коментарі учасників.

Блог «Души прекрасные порывы» Центральної міської бібліотеки імені В. Г. Бєлінського ЦБС Шевченківського району Харкова присвячений творчості користувачів. У ньому публікуються художні твори читачів ЦБС, розміщується інформація про конкурси поезії, організовані бібліотекою.

Блог Библиотека Галана цієї ж ЦБС також націлений на комунікацію з читачем, стимулювання читацької творчості.

Створення і ведення блогів входить до програм навчальних курсів з професійного розвитку бібліотекарів. Під час навчання у 2015 р. на відкритих дистанційних курсах «Куратор змісту (Мережевий інформаційний аналітик)» на базі НТУ «ХПІ», слухачі курсів – бібліотекарі ХДНБ ім. В. Г. Короленка – виконували завдання за темами курирування («Науково-дослідна діяльність бібліотек», «Бібліотечний репозитарій»), публікували пости в самостійно створених блогах («Наукоїд. Наукоед», «Бібліотечний репозитарій»).

Серед книгозбірень області найбільш активними є бібліотеки Чугуївського району (мають три блоги). Представлені у блогосфері Куп’янська ЦБС, Зміївська ЦБС, Лозівська юнацька бібліотека.

Помітною стала тенденція до збільшення активності бібліотечної спільноти у соціальних мережах: відкриваються сторінки бібліотек, створюються власні аккаунти бібліотекарів.

На сьогодні частина бібліотечних блогів, започаткування яких було значним кроком у запровадженні інформаційних технологій у бібліотеках та інструментом професійної самореалізації бібліотекарів, на жаль, не оновлюється.

СПИСОК БІБЛІОБЛОГІВ ХАРКІВЩИНИ:

  • Методист библиотеки
  • Історія Харкова у пам’ятних дошках
  • Школа бібліотечного журналіста
  • Харківська обласна бібліотека для юнацтва
  • Файні пави
  • Бібліовершки
  • Тургеневские девушки
  • Души прекрасные порывы
  • Библиотека Галана
  • Pisarev Library
  • Комунальний заклад «Зміївська ЦБС»
  • Комсомольська міська бібліотека Зміївської ЦБС
  • Юношеская библиотека отдела культуры Лозовского городского совета
  • Лозівська юнацька бібліотека
  • Куп’янська ЦБС
  • Центральная библиотека Чугуевской ЦБС
  • Бібліотека-філія м-ну «Дружба»Чугуївської ЦБС
  • Чугуевская городская библиотека для детей
  • Городская библиотека для юношества Чугуевской ЦБС
  • Феєрія мандрів
  • MISTOry
  • Литературное кафе ”Маяк” Litmayak

Джерела

  • Волян, Н. П. Бібліотечна блогосфера: досвід, критерії оцінки, рекомендації : метод. матеріали [Електронний ресурс] / Н. П. Волян. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/data/files/n.volyan/132f5b19b02177be972c920ce8af4813.pdf (дата звернення: 28.09.2016)
  • Пригорницька, О. Г. Бібліотечні блоги, як інструмент просування бібліотеки у віртуальному просторі [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://conference.nbuv.gov.ua/report/view/id/340. (дата звернення: 28.09.2016)
  • Сафонова, В. В. Бібліотечна блогосфера. Блогінг як вид журналіської діяльності [Текст] / В. В. Сафонова // Короленківські читання 2013. «Бібліотеки, музеї, архіви у медіа-просторі регіону» : матеріали ХVІ Міжнар. наук.-практ. конф. Харків, 24 жовт. 2013 р. . – Харків, 2014. – Ч. 1. – С. 182-203. – Електрон. аналог: Режим доступу : http://ru.calameo.com/read/000632945b97ce5a817a8 (дата звернення : 29.09.2016)

Гіперпосилання