Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотекарям
Меню Закрити

Наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого

Наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого

Новий навчально-бібліотечний комплекс НЮУ ім. Ярослава Мудрого

Наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (НБ НЮУ ім. Ярослава Мудрого) входить до складу Харківського зонального методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів державної форми власності, його основний науково-освітній, інформаційний, культурно-просвітницький підрозділ.

Створена на початку XIX ст. (відкриття Імператорського Харківського університету та факультету моральних і політичних наук, пізніше –юридичного). Спочатку в бібліотеці налічувалося 3219 томів законодавчих актів, довідкових видань, монографічних робіт за окремими галузями права. Протягом всього періоду існування надходили добровільні пожертвування книг, журналів та брошур від професорів, членів Харківського окружного суду, а також студентів, різні матеріали господарського департаменту міністерства внутрішніх справ, звіти земських і міських установ, звіти про діяльність благодійних товариств тощо.

У різні роки бібліотекою керували О. М. Охтирська (1943–1944 рр.), М. П. Куриленко (1945–1954 рр.), І. П. Шейко (1954–1957 рр.), В. В. Гречко (1957 р.), В. К. Педько (1957–1964 рр.), В. М. Руденко (1964–1966 рр.), К. Ф. Столяров (1966–1974 рр.), Д. О. Самойленко (1975–1988 рр.). З 1988 р. бібліотеку очолює Н. П. Пасмор., канд. пед. наук.

У 1920 р., після відокремлення юридичного факультету від Харківського університету та утворення на його основі Харківського інституту народного господарства (ІНГОСП), бібліотека стала ключовою ланкою у популяризації юридичної книги, забезпеченні самостійної підготовки студентів. З моменту відкриття в Харкові першої юридичної читальні частина літератури правової тематики ввійшла до фонду бібліотеки ІНГОСПу. У приміщенні бібліотеки студенти працювали із книгою, колективно читали вголос підручник або конспект у бригадах по 7–8 осіб, оскільки їх не вистачало на кожного.

У 1920–1930 рр. називалася бібліотекою Всеукраїнського інституту радянського будівництва та права, пізніше – Харківського юридичного інституту. Фонд складався з понад 80 тис. видань (перші дисертаційні роботи, монографії, підручники авторів інституту, збірники наукових праць). Обслуговувалося 1153 читачі.

1937–1939 рр. – період удосконалення довідково-бібліографічного апарату, системи каталогів (створено нові абетковий та систематичний каталоги). Розміщення фонду здійснювалося за десятковою класифікацією Дьюї.

Із початком Великої Вітчизняної війни багато книжок опинилося під загрозою знищення через зруйнування будівлі інституту. Значну частину фонду було тимчасово розміщено у бібліотеці Харківського університету.

У 1944–1945 рр. бібліотеку відроджено, обладнано читальні зали для студентів і вчених вузу, відновлено обслуговування читачів, налагоджено роботу з укомплектування бібліотечних штатів. Здійснювалася робота із розшуку і повернення книг, вивезених у роки війни, завдяки чому заповнювались прогалини, зокрема, у фонді юридичних журналів. Бібліотека поповнювалася науковими і навчальними виданнями та дисертаційними роботами. Дехто з бібліотечних працівників отримав подяку за порятунок фондів бібліотеки інституту.

У 1950–1960 рр. здійснювалася робота з упорядкування діяльності бібліотеки, активного придбання нової навчальної літератури. Фонди зростали, на 15–20 тис. прим. щороку, нараховувалося близько 300 тис. книг, журналів, газет, ін. документів. Складалися перші рекомендаційні списки літератури, створювалися тематичні картотеки, проводилися бібліографічні заняття зі студентами. Бібліотекарі, які мали юридичну освіту, вели кодифікаційну роботу із систематизації й упорядкування фонду законодавчих матеріалів та нормативно-правових актів з окремих галузей права.

У 1960 р. утворено відділ кодифікації. І. П. Шейко підготовлено та видано «Сборник аннотаций на диссертации, защищенные в Харьковском юридическом институте в 1945–1956 гг.». Започатковано «Бюлетень нових надходжень».

Бібліотека співпрацює з кабінетами кафедр у питаннях формування книжкових фондів навчально-методичною та науковою літературою, вилучення застарілої літератури, складання списків літератури за тематичними запитами на допомогу студентам та науковій діяльності вчених інституту.

Утворюється Рада бібліотеки, до якої увійшли вчені університету, провідні фахівці бібліотеки та студенти (голова Ради – проф. М. О. Бару). Переглянуто часи роботи бібліотеки у зв’язку із відкриттям вечірнього відділення та розширенням заочного факультету інституту.

Наприкінці 1960-х – на початку 1970-х років фонд збільшився до 370 тис. томів, переобладнано та розширено читальний зал на 140 місць. У п’ятиповерховому книгосховищі бібліотеки представлені праці вчених-юристів дореволюційного і сучасного періодів, законодавчі збірники, 55 найменувань журналів політико-правової тематики.

У 1977 р. утворено відділ рідкісних видань і дисертацій, який очолив Леонтій Якович Мельцер (1948–1992 рр.). Із часом у відділі зібрано понад 47 тис. книг і журналів XVIII – початку XX ст. із філософії, політології, історико-правової тематики та автореферати дисертацій за галузями права і суспільних наук, представлено особисті зібрання відомих учених-юристів: В. С. Трахтерова, В. М. Гордона, В. І. Серебровського, С. Й. Вільнянського, М. М. Гродзинського, В. М. Корецького, А. Л. Ривліна та ін.

Сучасна структура бібліотеки віднесена до третьої групи за оплатою праці, затверджено штатний розпис (28 працівників), утворено три нові відділи (комплектування й оброблення літератури, книгосховища, обслуговування читачів). Бібліотека – важливий осередок культурно-просвітницького життя інституту. Співробітниками організуються книжково-ілюстративні виставки, проводяться літературні вечори і диспути, науково-популярні лекції, зустрічі із діячами культури, юристами, письменниками.

У 1991 р. перейменована в бібліотеку Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого. Із будівництвом нових навчальних корпусів відкривалися бібліотечні читальні зали з галузевими фондами навчально-методичної літератури, кодексами та законодавчими матеріалами, в яких обслуговувалося майже 8 тис. студентів та 700 викладачів. Утворюється довідково-бібліографічний відділ, фахівці якого проводять дні інформації, бібліографічні огляди та бібліографічні заняття.

Протягом 1996–2002 рр. у вузі працювала філія бібліотеки Української правничої фундації, у фондах якої представлено 78 тис. видань з питань законодавчо-правових систем світу, порівняльного правознавства, міжнародного та конституційного права, з питань континентального, англо-американського права; спеціальні періодичні видання США, Великої Британії, Канади, Іспанії, Німеччини тощо. Створено 5 читацьких комп’ютерних місць, до послуг читачів – законодавча база аналітичної інформації Центру «Ліга. Закон, податки, договори, кодекси, таможенна діяльність». Фондами бібліотеки, особливо в наукових цілях, крім вчених і студентів вузу, користуються науковці з інших міст України, Росії тощо.

У межах міжнародної програми ЕС «Темпус» з університетами Темз Веллі (Лондон, Велика Британія) і О’еда (Іспанія) директор бібліотеки Н. П. Пасмор у складі делегації академії відвідала університет Темз Веллі у Лондоні. У бібліотеці сформовано колекцію книг англійською, німецькою, французькою мовами з порівняльного правознавства, законодавства країн Європейського Союзу, міжнародної судової практики.

У 1999 р. започатковано впровадження комп’ютерних технологій та засобів автоматизації бібліотечних процесів на базі прикладної програми «Система автоматизації бібліотек», розпочато створення електронного каталогу (ЕК), розроблено веб-сайт; у читальному залі встановлено комп’ютери, підключені до глобальної мережі Інтернет. Розвивається автоматизований бібліотечний комплекс.

У 2000 р. загальна кількість фонду – 977 344; кількість читачів – 15 293; кількість відвідувань – 351 680; видано книг – 762 850; обслуговується всіма структурними підрозділами – 35714 читачів; кількість виданих бібліографічних довідок – 19 685. Бібліотеку за структурою, штатами та оплатою праці віднесено до другої категорії. Штат – 36 осіб. Ведеться активна підготовка фонду (штрихкодування) до автоматизованої видачі читачам, формується електронна картотека книгозабезпечення.

Поширюється коло джерел поповнення фонду бібліотеки: закупівля профільних видань, книгообмін з національними бібліотеками, вищими навчальними закладами України, РФ, Білорусі, передплата періодичних видань. У 2002–2003 рр. бібліотечний фонд становив 137 300 томів.

У 2000–2010 рр. швидкими темпами відбувалася автоматизація, що дозволила запровадити конвертацію карткових каталогів до ЕК. Бібліотека відмовилася від подальшого ведення традиційної систематизованої картотеки статей та почала використовувати в інформуванні запитів читачів пошукові системи ЕК. Відкрито абонемент наукової літератури.

У 2003 р. директор бібліотеки Н. П. Пасмор захистила дисертацію «Бібліотечно-інформаційне забезпечення самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів з юридичного профілю» за спеціальністю 07.00.08 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство й отримала диплом кандидата педагогічних наук.

У 2008–2011 рр. розширено площі бібліотеки. Завершено будівництво і відкрито новий студентський абонемент, а також читальний зал на 115 місць, читальний зал іноземної літератури (понад 40 тис. книг), зал періодичних видань. Відвідування бібліотеки читачами становило 3–3,5 тис. на день. Придбана нова автоматизована бібліотечна інформаційна система ІРБІС. Бібліотека стала членом Міжнародної асоціації користувачів і розробників електронних бібліотек та інформаційних технологій ЕБНІТ.

У листопаді 2011 р. вченою радою вузу змінено назву бібліотеки – наукова бібліотека Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», у 2013 р. – наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; затверджено «Положення про наукову бібліотеку». Бібліотека стає офіційним колективним членом Української бібліотечної асоціації та Харківського регіонального відділення УБА (2013 р.). Бере участь у проекті національного масштабу «ЕІіbUkr – Електронна бібліотека України: створення центрів знань в Університетах України».

Розпочато формування електронного архіву-репозитарію праць вчених НЮУ ім. Ярослава Мудрого (eNLAUIR), затверджено регламентуючі документи та структуру.

Бібліотека – ініціатор створення електронних ресурсів, проведення поцифрування рідкісних, раритетних видань. Спільно з Центром інформаційних технологій університету розпочато створення «Бібліотеки електронних копій раритетних видань». Придбано комп’ютерне обладнання для сканування рідкісних книг та зберігання їх в електронному вигляді. Дегіталізовано майже 8 тис. повнотекстових рідкісних видань. Наукові монографії та матеріали конференцій університету переводяться в електронну форму.

У 2013–2014 рр. бібліотечний фонд нараховує 1405268 прим. видань із права та суміжних дисциплін, що викладаються у вузі. Обслуговується 23 тис. студентів, понад 1000 викладачів, аспірантів. Повністю запроваджено автоматизоване обслуговування на абонементах та у читальних залах бібліотеки, працює Wi-Fi. ЕК доступний цілодобово, забезпечує можливість електронного замовлення книг (переможець Всеукраїнського конкурсу ЕК на сайтах бібліотек України 2013 р. у номінації «Кращий ЕК на сайті бібліотеки навчального закладу»).

Основні площі сучасної бібліотеки розміщені у будівлі головного корпусу університету та у філіях за місцем навчання студентів (інститути і факультети Університету). Загальна площа наукової бібліотеки – 3269,3 м2, площа всіх читальних залів – 1554,4 м2, кількість місць у читальних залах – 1400, автоматизованих робочих місць – 87.

2015–2016 рр. – період впровадження інформаційних проектів та інновацій.

При комплектуванні фондів стають популярними акції дарування книг вченими університету та формування персональних колекцій учених. Зокрема, колекції академіка права В. В. Сташиса (6 тис. од.), ректора Університету В. Я. Тація (понад 5 тис.).

Зараз у НБ працює 48 фахівців з вищою освітою. Функціонує 8 відділів: комплектування і наукової обробки літератури, науково-бібліографічний, зберігання фондів, рідкісних видань та дисертацій, обслуговування, науково-методичний, інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення (до складу якого входить створений у 2015 р. сектор наукометричного аналізу); 10 читальних залів; 6 абонементів у навчальних корпусах університету і в бібліотечних філіях Полтавського юридичного інституту та Інституту управління і права (м. Київ).

Бібліотека університету – центр методичної підтримки: публікаційної активності вчених; реєстрації їх праць у Google-Академії; створення профілів науковців та кафедр, організації проведення науково-практичних семінарів з питань бібліометрії та систем наукового цитування.

Науково-бібліографічний відділ здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення фундаментальних і прикладних досліджень, цільових комплексних науково-дослідницьких програм, що виконуються університетом за актуальними напрямками правознавства.

Формуються електронні інформаційні ресурси відкритого доступу: бюлетень нових надходжень; інформаційний дайджест «Монографії вчених Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого»; прес-кліпінг «Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого в публікаціях року»; електронні інформаційні пакети для науковців «На допомогу організації науково-дослідної роботи» та «Наукометрія. Біблометрія»; календар знаменних дат «Вчені-правознавці – ювіляри року» тощо. Також створено електронні бібліографічні видання: серія персональних покажчиків «Представники харківської правової школи» (вип. 1 «Гордон Володимир Михайлович, 1871–1926» – переможець конкурсу Харківського зонального методичного об’єднання бібліотек ВНЗ ІІІ–ІV рівня акредитації «Бібліотекар року – 2013» у номінації «За кращий бібліографічний покажчик»; вип. 2 «Палієнко Микола Іванович, 1869–1937»); каталог «Фонди наукової бібліотеки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Періодичні видання, 1812–2014»; щорічник «Праці вчених Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого»; іміджевий ресурс «Вчені та співробітники Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого – кавалери і лауреати державних нагород, всеукраїнських та регіональних премій, конкурсів» (переможець конкурсу Харківського зонального методичного об’єднання бібліотек ВНЗ ІІІ–ІV рівня акредитації «Бібліотекар року – 2015» у номінації «За кращий іміджевий проект»); віртуальні списки рекомендованої літератури, огляди, виставки. На інформаційному порталі бібліотеки діють «Віртуальна довідка» та «Оnline-консультант». Щороку виконується понад 50 тис. бібліографічних довідок.

Елементи електронної бібліотеки (ЕБ) університету є складовими віртуально-освітнього інформаційного середовища вузу. У структурі ЕБ: Бібліотека електронних копій раритетних видань; eLEGALIUM – електронна колекція рідкісних видань (повнотекстові праці представників харківської правової школи ХІХ – поч. ХХ ст., раритетні видання середини ХХ ст.; зібрання газет поч. ХХ ст., стародруки); стандартизований електронний навчально-методичний комплекс (СЕНМК) – повнотекстові підручники, навчально-методичні посібники та списки рекомендованої літератури з навчальних дисциплін та сертифікатних освітніх програм, що викладаються; проблемно-орієнтовані предметні банки знань; матеріали на CD-ROM. Ресурси доступні в мережі Інтернет. Планується програмне оформлення електронної бібліотеки як БД з відповідною інформаційно-пошуковою системою використання.

У 2016 р. бібліотека обслуговує понад 15 660 читачів (14 000 студентів, 1660 науковців, викладачів).

Розширюється коло партнерів бібліотеки з книгообміну, ними є: НДІ НАПрН України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка, бібліотеки Львівського державного університету імені І. Франка, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківського національного університету внутрішніх справ України, Харківської державної академії культури, Запорізького національного університету, Національного університету «Одеська юридична академія», Національного університету імені Т. Г. Шевченка, Сумського державного університету, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Чернівецького державного університету імені Ю. Федьковича, Одеського національного університету імені І. І. Мечникова та ін.

Бібліотека – учасник національних і регіональних проектів: Державного реєстру національного культурного надбання, ч. «Книжкові пам’ятки України» (видання до 1839 р.); «Єдина картка читача бібліотек ВНЗ Харкова»; зведеного каталогу нових надходжень до провідних бібліотек м. Харкова «Бібліотечна справа. Бібліотекознавство. Бібліографія»; баз даних «Електронний зведений каталог періодичних видань, що надійшли до провідних бібліотек м. Харкова», «Соцiальнi комунікації: зведений каталог надходжень до бібліотек м. Харкова», «Метабібліографія Харківщини». Спільно з партнерами-учасниками бібліотеками НУА, НТУ «ХПІ» створено електронний зведений тематичний каталог «Правова освіта. Правова культура» та розміщено на інформаційному бібліотечному порталі.

Співробітники бібліотеки беруть участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях, науково-практичних семінарах з актуальних питань бібліотечної справи. За останні роки НБ НЮУ ім. Ярослава Мудрого проведено «круглий стіл» «Питання вдосконалення діяльності відділів рідкісних книг бібліотеки в інформаційному забезпеченні науково-освітнього процесу» (29.03.2012); міжнародну веб-конференцію «Імперативи розвитку електронних бібліотек: pro et contra» (27.03.2014); науково-практичний семінар «Система наукового цитування та поширення результатів наукових досліджень» (19.03.2015); семінар-практикум «Library 2 library» Школи методиста Харківського методичного об’єднання бібліотек ВНЗ ІІІ–ІV рівня (28.04.2016); міжнародну інтернет-конференцію «Безпекове інноваційне суспільство: взаємодія у сфері правової освіти та правового виховання» (25.05.2016). В архіві-репозитарії університету розміщено 157 праць бібліотечних фахівців НЮУ ім. Ярослава Мудрого.

Майбутнє бібліотеки пов’язане із завершенням будівництва та введенням в експлуатацію сучасного навчально-бібліотечного комплексу, в якому наукова бібліотека – це 10150 м? галузевих книгосховищ та читальних залів, розрахованих на 4 млн од. зберігання фонду; 300–400 комп’ютеризованих читацьких місць для студентів і наукової спільноти міста. Передбачається створення інформаційно-аналітичних лабораторій, кабінетів для індивідуальної та групової роботи, служб страхового копіювання та виготовлення електронних продуктів.

НБ НЮУ ім. Ярослава Мудрого представлена у соціальних мережах (F, В, Wс).

Адреса бібліотеки: 61024, м. Харків, вул. Пушкінська 77

тел. (057) 704-92-13; факс (057) 704-11-58

e-mail: library@nulau.edu.ua

http://library.nlu.edu.ua

Додаткові фотоматеріали

Гіперпосилання

 Бібліотеки Харкова та області