Подкаст – окремий звуко- відеофайл, що розповсюджується безкоштовно через Інтернет для масового прослуховування/перегляду. Подкасти, об’єднані спільною тематикою можуть утворювати серію ресурсів в Інтернеті, що регулярно оновлювлюється. Подкаст є результатом подкастингу.
Подкастинг (podcasting), від англійського iPod, популярного mp3- плеєра та broadcasting — широкомовлення. Термін «подкастинг» вперше вжив американець Адам Кларк Каррі. Ідеєю зацікавилася фірма Apple, і незабаром в iTunes була відкрита функція завантаження подкастів через RSS-стрічку. Зараз практично всі iPod передбачають вбудовану можливість відтворення подкастів.
Бібліотечний подкастинг – процес створення та поширення в Інтернеті звуко- відеороликів про бібліотеку, бібліотечний сервіс. Результатом подкастингу є подкаст – окремий звуко- відеофайл, що розповсюджується безкоштовно через Інтернет для масового прослуховування/перегляду. Подкасти, об’єднані спільною тематикою можуть утворювати серію ресурсів в Інтернеті, що регулярно оновлювлюється.
Подкастер — бібліотекар, який займається подкастингом.
Подкаст-термінал — це сайт, що підтримує хостинг медіа-файлів і певною мірою автоматизує місцезнаходження записів і підписку на оновлення. Є типом соціальних медіа і схожий за технологією на відеоблоги та інтернет-радіо.
Цільова аудиторія – користувачі комп’ютерної техніки (персональні ПК, ноутбуки, інші гаджети).
Мета – формування позитивного іміджу бібліотекарів та бібліотек, а також просування бібліотечного сервісу.
На території СНД подкасти поширилися завдяки активності Василя Стрельникова, який відкрив сайт RussianPodcasting.ru (з часом назва трансформувалася до адреси rpod.ru, з початку 2015 р. цей хостинг припинив існування).
Ще одним поширеним хостингом для опублікування подкастів є аудіожурнал PodFM. Він містить безліч подкастів з різною тематикою, працює стабільно. Інші хостинги: iTunes, Zune Software, Rhythmbox, gPodder, AmaroK, Banshee, youtube, блоги та соціальні мережі. Набуває популярності українська звукова інтернет-платформа «Канал громадського подкастингу Cpod».
За результатами дослідження 2016 р. для опублікування та просування подкастів бібліотеки Харківщини здебільшого звертаються до хостингу YouTube, блогів та соціальних мереж.
Інформаційні ресурси з бібліотечними подкастами на Харківщині почали з’являтись у 2011 р.
Декотрі канали з часу опублікування перших подкастів не оновлювалися, однак, більшість регулярно поповнюються новими подкастами.
Виділяють три основні види подкастів
- Відеокаст – відеозапис з певної теми, пов’язаної безпосередньо з тематикою бібліотечного інформаційного ресурсу, на якому розміщуватиметься. Для зручності у поширенні рекомендується зберігати у форматі flv.
- Аудіокаст – аудіозапис закінчених ідей, думок, лекцій, новин, презентацій, несе в собі явний інтерес і користь для заданої цільової аудиторії. Рекомендується зберігати у форматі mp3.
- Скрінкаст – подкаст, що демонструє дії на екрані комп’ютера разом зі аудіокоментарями.
За змістом подкасти поділяються таким чином:
- Буктрейлер (розповідає у довільній формі про цікаву книгу).
- Хаукаст (навчають за допомогою демонстрації).
- Рекламний (про бібліотеку, бібліотечні послуги, популяризують читання).
- Подієвий (про заходи, що проводить чи планує проводити бібліотека (анонси).
- Тематичний, виховний.
- Краєзнавчий.
- «Зворотний зв’язок» (інтерв’ю з користувачами).
За використаною формою подачі матеріалу поділяються таким чином:
- Слайдкаст – подкаст, у якому аудіо синхронізується з візуальним рядом, що являють собою слайди, створені у в PowerPoint чи аналогічному додатку. Зазвичай слайдкасти зберігаються та поширюються у файлах формату swf чи flv;
- Подкаст, створений у техніці скрайбінгу, допомагає візуалізувати інформацію за допомогою графічних символів та передавати цей месседж певній аудиторії.
- Подкаст, створений у техніці «stop-motion» – подкаст, у якому кожна сцена знімається покадрово, але кожен наступний кадр містить мінімальні зміни у порівнянні з попереднім. Таким чином створюється ефект плавного руху реального життя.
У 2016 р. бібліотеками Харкова та області створено і поширено в Інтернеті майже 500 подкастів. Бібліотечні подкасти розміщуються на інформаційних каналах, зареєстрованих на певну бібліотеку, іноді на окрему персону (співробітник бібліотеки), в окремих випадках – на каналах інших організацій (ЗМІ, осіб, зацікавлених у розвитку бібліотечної справи на Харківщині). Більшою популярністю цей вид медіа користується у публічних бібліотек (20 бібліотек), меншою – у бібліотеках ВНЗ (9 бібліотек).
Видовий спектр подкастів представлений тільки відеокастами, іноді з використанням слайдкасту. На території Харківщини не вдалося виявити аудіокастів, скрінкастів. Бібліотеки не використовують також хаукасти, «зворотний зв’язок», подкасти у техніці скрайбінгу та «stop-motion».
Бібліотеки Харківщини звертаються здебільшого до рекламних (190 подкастів), тематичних/виховних (129), подієвих (99), краєзнавчих (46), буктрейлерів (35).