Хропач Олександр Миколайович (16.03.1938 р. м. Мена Чернігівська обл. ) – український бібліотекознавець, викладач, кандидат педагогічних наук, доцент.
У 1961 р. закінчив Харківський державний бібліотечний інститут за спеціальністю «Організатор-методист культурно-освітньої роботи». Декілька років працював завідуючим районними відділами культури у Херсонській області (сел. Верхній Рогачик та сел. Велика Лепетиха). Протягом 1968 –1973 рр. очолював Херсонську обласну наукову бібліотеку. У 1973 – 1976 рр. навчався в аспірантурі Київського державного інституту культури ім. О. Є. Корнійчука (нині Київський національний університет культури і мистецтв) за спеціальністю «Бібліотекознавство і бібліографія».
У 1977 – 1999 рр. працював у Харківському державному інституті культури (з 1998 р. Харківська державна академія культури) на посадах старшого викладача кафедри бібліотекознавства, доцента, завідуючого кафедрою. У 1978 р. О. М. Хропач захистив кандидатську дисертацію «Проблеми бібліотечного обслуговування промисловості регіону» в Ленінградському державному інституті культури ім. Н. К. Крупської (нині Санкт-Петербурзький державний університет культури).
У 1979 – 1983 рр. – декан бібліотечного факультету Харківського державного інституту культури.
О. М. Хропач – автор понад 50 наукових та навчально-методичних праць. Коло його наукових інтересів: бібліотечне обслуговування промисловості регіону, бібліотечна інтеграція, концептуальні проблеми бібліотечної науки (диференціація бібліотекознавства, об’єкт і предмет науки, типологія бібліотек), управління бібліотечним колективом, перебудова вищої освіти, професійний рух бібліотекарів.
О. М. Хропач працював над докторською дисертацією «Оптимізація форм бібліотечного обслуговування трудових колективів (1987 – 1989 – докторантура). За темою дисертації були підготовлені дві монографії: «Заводський бібліотечний комплекс» і «Виробничо-регіональні бібліотечні зв’язки». (Не опубліковані).
Брав участь у численних міжнародних науково-практичних конференціях (Харків, Київ, Одеса, Москва, Ленінград, Кишинів). Викладацька діяльність О. М. Хропача пов’язана з розробкою навчальних курсів «Робота з читачами», «Організація, економіка і управління бібліотечною справою», «Культура ділового спілкування», «Методист», «Організатор бібліотечної справи».
О. М. Хропач займався громадською діяльністю. Він є одним з ініціаторів створення у 1990 р. Харківського бібліотечного товариства (ХБТ), мета якого – захист соціальних і економічних прав бібліотекарів, професіоналізація бібліотечної справи в регіоні на принципах демократії, гарантії читачам у реалізації їхніх конституційних прав на вільний доступ до книги, розвиток громадських засад в організації та керівництві бібліотеками, подолання відомчих бар’єрів, диктату та формалізму у бібліотечній справі.
Був обраний головою ХБТ і керував товариством до 1994 р. Розробив програму «Статутні основи регіонального бібліотечного товариства», організовував конференції ХБТ, засідання круглих столів з питань вищої бібліотечної освіти.
Як голова оргкомітету проводив Перший бібліотечний з’їзд Харківської області, розробив концепцію бібліотечної справи на Харківщині, яка була прийнята з’їздом. У 1992 р. входив до складу оргкомітету Всеукраїнського конгресу бібліотекарів і брав участь у його роботі.
О. М. Хропач був членом секції бібліотекознавства навчально-методичної ради при Міністерстві культури СРСР (1984 – 1991 рр.), з 1995 р. – членом проблемної комісії при Державній бібліотеці СРСР ім.В. І. Леніна (нині Російська державна бібліотека) з питань організації бібліотечної мережі, членом редколегії наукового збірника «Советское библиотековедение» (1984 – 1992 рр.).
З 1989 р. у складі наукового колективу розробляв концепцію бібліотечної справи в Україні, брав участь у розробці концепції вищої бібліотечної освіти в Україні, був членом координаційної ради з науково-дослідної роботи при ХДНБ ім. В. Г. Короленка.
За роки викладацької діяльності підготував велику кількість висококваліфікованих фахівців бібліотечної справи. З 1999 року припинив свою наукову і викладацьку роботу, став працювати не за фахом. Відомості про подальшу діяльність відсутні.