Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотекарям
Меню Закрити

«ХДНБ iм. В. Г. Короленка: видання та публiкацiї про Бiблiотеку», тематична бібліографічна база даних

«ХДНБ iм. В. Г. Короленка: видання та публiкацiї про Бiблiотеку», тематична бібліографічна база даних

«ХДНБ iм. В. Г. Короленка: видання та публiкацiї про Бiблiотеку» – тематична бібліографічна база даних (БД), складова електронного довідково-пошукового апарату Харківської державної наукової бібліотеки iмені В. Г. Короленка (ХДНБ) (http://bit.ly/2n0Vr8Q).

Функція БД – всебічне висвітлення діяльності ХДНБ та сприяння закріпленню позитивного іміджу бібліотеки як важливого інформаційно-просвітницького закладу Харкова та України. Генерується фахівцями кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної (КБ) з 2013 р. База всебічно розкриває склад та зміст фонду ХДНБ з питань її історії та сучасного стану.

Відображаються ресурси ХДНБ з бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, та інших галузей соціальних комунікацій (вибірково), сторонні ресурси.

За змістом відображається інформація про ХДНБ, видання бібліотеки та публікації її працівників у професійних виданнях, ЗМІ, інтернет-ресурсах, персоналії видатних діячів книгозбірні, електронні та нонелектронні ресурси, де згадується бібліотека.

За видами документів/ресурсів бібліографуються: друковані видання та електронні ресурси локального та віддаленого доступу, книги, брошури, періодичні та продовжуванні видання, неопубліковані документи, видання постійного і тимчасового зберігання, наявні у фонді ХДНБ з 1830 р. по теперішній час, у т. ч. інтернет-ресурси, і статті з періодичних та продовжуваних видань, збірників українською та іноземними мовами. У БД представлені офіційні, наукові (монографії, автореферати дисертацій, тези доповідей та повідомлень, матеріали конференцій та семінарів, збірники наукових праць), науково-популярні, виробничо-практичні (практичні посібники, методичні рекомендації, методичні посібники), довідкові та інформаційні документи. Відображено фото- та архівні, неопубліковані документи, медіа-ресурси, створені за допомогою різноманітних програм, платформ та сервісів (Blogger, Polldaddy, Екранна камера та ін.). Серед електронних ресурсів, підготовлених фахівцями бібліотеки – віртуальні: вітрини, експозиції, проекти, фотоальбоми, вікторини, інтерактивні карти, каталоги виставок, блоги; відеосюжети, відеоролики, відеопрезентації, буктуби (відеоогляди) тощо.

Бібліографічні записи оснащені гіперпосиланнями на повнотекстові електронні ресурси.

Поповнення БД: постійно, в міру надходження нових документів.

Документи, що регламентують організацію БД – це чинні національні та міждержавні стандарти системи стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи, інструктивна документація з використання системи автоматизації бібліотек «ІРБІС», положення про БД.

БД використовується:

  • для інтеграції галузевих ресурсів ХДНБ в інформаційний простір регіону, держави та всесвітню інформаційну мережу Інтернет;
  • для забезпечення вільного доступу до інформаційних ресурсів ХДНБ та інтернет-ресурсів і реалізації багатоаспектного оперативного інформаційного пошуку;
  • для оперативного та повного задоволення інформаційних запитів користувачів;
  • для інформування користувачів про нові видання бібліотеки та публікації її працівників;

Організація і ведення БД здійснюється в АРМ «Каталогізатор» АІБС «ІРБІС».

При формуванні бібліографічних описів використовуються засоби авторитетного контролю «Авторитетний файл індивідуального автора» та «Авторитетний файл колективного автора» ХДНБ. Предметні рубрики формуються за допомогою «Авторитетного файла предметних рубрик».

Пошуковий апарат БД являє собою сукупність словників, сформованих за всіма полями бібліографічного запису, а саме: автор, заголовок, колектив, захід, вид, тип документа, заголовок джерела, в якому вміщена стаття, рік видання, предметні рубрики, мова, ключові слова, індекси ББК, автор –співробітник бібліотеки, автограф, персоналія, шифр документа, місце зберігання та інше.

На 1.07.2018 р. обсяг БД – 3306 записів.

БД адресована фахівцям бібліотечної справи, бібліотекознавцям, культурологам, історикам, краєзнавцям, викладачам, аспірантам і студентам навчальних закладів культури, а також тим, хто цікавиться історією та сьогоденням ХДНБ.

Доступ до БД забезпечується в режимі реального часу в мережі Інтернет на сайті ХДНБ (http://korolenko.kharkov.com/).

БД є основою для генерування бібліографічних покажчиків, наприклад: «Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка: каталог видань Бібліотеки та публікацій про її діяльність» (готуються кожні 5 років.), «Ігор Якович Лосієвський – український докуметнознавець, книгознавець, літературознавець, поет» (до 60-річчя від дня народження), «Валентина Дмитрівна Ракитянська».