Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка Бібліотекарям
Меню Закрити

Наукова бібліотека Української інженерно-педагогічної академії

Наукова бібліотека  Української інженерно-педагогічної академії

Наукова бібліотека Української інженерно-педагогічної академії (НБ УІПА) заснована у 1958 р. як бібліотека Українського заочного політехнічного інституту (УЗПІ). Вуз мав різні назви: 1990 р. – Харківський інженерно-педагогічний інститут (ХІПІ), 1994 р. – Українська інженерно-педагогічна академія (УІПА). Назва бібліотеки змінювалася відповідно до зміни назви вишу. У 2010 р. за рішенням Вченої ради академії та наказом ректора бібліотека стала називатися науковою. Нині у структурі НБ УІПА 7 абонементів, 4 читальні зали, у т. ч. у бібліотеці при навчально-науковому професійно-педагогічному інституті (ННППІ УІПА) у містах Бахмут і Слов’янськ.

У загальному читальному залі створено 10 автоматизованих робочих місць для користувачів. Книжковий фонд становить 800 тис. прим., зокрема: наукова література – 155 тис. прим., навчальна – 550 тис. прим., з них в електронному вигляді – 5,3 тис. документів, періодичні видання – 72 тис. прим., електронні документи – 11 тис. Фонд містить документи з питань машинобудування, енергетики, хімічної та електротехнології, технології зварювання, швейного виробництва, педагогіки, історії та культури, суспільно-політичних та економічних питань. З 2012 р. розпочато роботу з виявлення і відокремлення рідкісних і цінних видань. Виявлено 500 прим., здебільшого виробничо-технічної тематики: з гідравліки, теплотехніки, електрообладнання, прокатки і прокатних станів, кування, штампування, електричних машин, електроплавлення, підйомно-транспортних машин, виданих до 1949 р. (підручники, наукові розробки, монографії, курси лекцій професорів та викладачів різних політехнічних шкіл світу).

Довідково-пошуковий апарат складається з генерального алфавітного і систематичного каталогів, а також каталогів окремих видів видань, електронного каталогу (ЕК). Впроваджуються автоматизовані технології на основі АБІС ІРБІС. Поповнюється ЕК (140 тис. записів) з базою даних (БД) «Книгозабезпеченість». Створюються бібліографічні БД, а саме: «Авторські свідоцтва, патенти та інші охоронні документи вчених УІПА» (1 тис. записів), «Праці вчених УІПА» (27 тис. записів, частково повнотекстова), авторитетні файли «Індивідуальний автор», що містить відомості про викладачів академії, і «Колективний автор», який містить відомості про факультети і кафедри. Бібліотека бере участь у корпоративних проектах ДНПБУ ім. В. О. Сухомлинського з аналітичного розпису статей. На основі ЕК та електронного репозиторію академії створено електронну бібліотеку, яка включає БД навчальних та навчально-методичних праць викладачів академії, монографій, авторефератів дисертацій, публікацій науковців (10 тис. документів). Створюється 7 повнотекстових БД власної генерації. Щороку передплачуються БД РЖ ВІНІТІ (10 назв), законодавча БД «Ліга-Еліт».

Обслуговування користувачів повністю автоматизоване. З 2013 р. НБ УІПА є учасником проекту «Єдина картка читача бібліотек ВНЗ м. Харкова». Укладаються і видаються біобібліографічні покажчики серії «Вчені УІПА – ювіляри», науково-бібліографічні покажчики серії «Праці кафедр УІПА». Протягом останніх трьох років створено 27 покажчиків. Останнім часом особлива увага приділяється розвитку інтеграційної діяльності та партнерських зв’язків – роботі з просування публікацій вчених УІПА до міжнародних наукометричних БД, участі у корпоративних проектах НБУ ім. В. І. Вернадського, ДНПБУ ім. В.О.Сухомлинського, ХДНБ ім. В. Г. Короленка.

Вагомий внесок у розвиток бібліотеки зробили директори Г. М. Іванова (1965 – 1982 рр.), Л. С. Цимбал (1982 – 2004 рр.), Н.М. Ніколаєнко (2004– 2017), заступник директора Пяткова І. М. (1987 – 2017 рр.), методист В. І. Сосіпатрова (1959 – 2009 рр.). З листопада 2017 р. НБ УІПА очолює С. В. Карпенко.

Гіперпосилання