Гонтаренко Лілія Дмитрівна (10.07.1948 – 08.09.2020, Харків) – бібліограф, документознавець. Фахівець з формування і використання фондів патентної та нормативно-технічної документації зі стандартизації, технології роботи зі спеціалізованим фондом. Співробітниця відділу науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів (ВІП) Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка (ХДНБ).
У 1971 р. з відзнакою закінчила Московський державний інститут культури за спеціальністю бібліотекар-бібліограф. Працювала на посадах бібліографа, старшого бібліографа, головного бібліографа науково-методичного відділу Брянської обласної дитячої бібліотеки (1971–1974 ); бібліотекарем відділу обробки і організації каталогів Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки (1974–1975, тепер міста Кропивницький).
З 1975 р. працює в ХДНБ у відділі науково-інформаційного забезпечення інноваційних процесів (ВІП) на посадах старшого бібліографа (1975–1977), головного бібліотекаря (1977–1980), завідувачки сектору нормативно-технічної документації зі стандартизації (1980–1990), головного бібліотекаря (1990–2015 ), бібліотекаря І категорії.
У 1977 р. закінчила з відзнакою вищі державні курси підвищення кваліфікації керівних, інженерно-технічних і наукових працівників з питань патентознавства і винахідництва у Харкові.
Л. Д. Гонтаренко в 1980 р. очолила новостворений у ХДНБ сектор нормативно-технічної документації зі стандартизації. Розробила для структурного підрозділу документацію різного рівня і призначення – організаційно-управлінську і технологічну; впорядкувала норми на операції, процеси роботи з документним масивом і довідково-пошуковим апаратом до нього; оптимізувала формування, організацію і ведення (корегування) фонду і каталогів стандартів; долучала до консультаційної співпраці викладачів кафедри фондів і каталогів Харківського державного інституту культури.
Започаткувала інформування фахівців ХДНБ про надходження до відділу нових стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи; створила тематичну картотеку цих документів з алфавітно-предметним покажчиком, виступала з повідомленнями про фонди нормативно-технічної і технічної документації бібліотеки на підприємствах, в установах та ЗВО міста.
Водночас із керівництвом сектором у 1980 – 1990 рр. Л. Д. Гонтаренко була призначена відповідальною за науково-методичну роботу ВІП. У цей час у ХДНБ здійснювалося методичне керівництво бібліотеками областей України з популяризації техніко-економічної літератури на допомогу науці та виробництву. Лілія Дмитрівна неодноразово виїжджала у відрядження до різних регіонів, у тому числі Миколаївської, Донецької, Вінницької, Полтавської, Львівської, Івано-Франківської, Сумської, Луганської, Харківської (Краснокутського, Зміївського, Лозівського районів) областей, представляючи ХДНБ самостійно і в складі бригад Міністерства культури УРСР для комплексних перевірок роботи бібліотек. Здійснювала аналіз планово-звітної документації обласних універсальних наукових бібліотек, зокрема з питань роботи з технічною літературою, складала узагальнюючі довідки, готувала методичні рекомендації, огляди.
На посаді головного бібліотекаря Л. Д. Гонтаренко сформувала дієздатну розгорнуту нормативну базу – основу подальшої роботи з надання інформаційних послуг у ВІП. Розроблені, відредаговані, оновлені організаційно-управлінські, інструктивно-методичні, технологічні регламенти для відділу в цілому, чотирьох різних за характером фондоутримання і характером обслуговування користувачів секторів – від «Профілю комплектування» до «Методики проведення екскурсій у ВІП». Узгоджені, приведені до оптимального стану чинні норми на численні виробничі процеси відділу.
Відповідала за наукову діяльність ВІП, входила до складу секції Вченої ради ХДНБ; брала участь у наукових дослідженнях різного рівня – «Фонди нормативно-технічної документації підприємств та установ Харкова» (2013–2014), «Історія ХДНБ ім. В. Г. Короленка. Хроніка фактів і подій. Персоналії ВІП» (2013–2014), «Бібліотечна енциклопедія Харківщини» (2016–2018), за результатами яких складені звіти, підготовлені повідомлення, статті. Лілія Дмитрівна є автором, укладачем і співукладачем понад 30 профільних видань і публікацій на сторінках збірників наукових праць ХДНБ, матеріалів науково-практичної конференції «Короленківські читання», у бібліотечній та технічній періодиці. Бібліографічні та біобібліографічні покажчики і методичні посібники, укладені Л. Д. Гонтаренко, розкривають фонди патентів і стандартів ХДНБ у хронологічному і видовому аспектах, інформують про події і напрямки роботи, а також розповідають про колег і читацький актив ВІП, про видатних винахідників-земляків. Лілія Дмитрівна є укладачем і співукладачем майже всіх випусків серії біобібліографічних покажчиків «Винахідники Харківщини» про представників наукової еліти регіону.
Протягом тривалого часу Л. Д. Гонтаренко очолювала виробничу ділянку з формування, організації і розкриття підсобного фонду ВІП, сумарного обліку майже двомільйонного масиву спеціалізованого і підсобного фондів. Відстоювала позиції відділу в питанні обробки й організації підсобного фонду за УДК, тепер ця система класифікації повертається у практику роботи бібліотек.
Свої знання і досвід Л. Д. Гонтаренко вкладає в розвиток відділу, ХДНБ, враховуючи інформаційні потреби науковців, винахідників, фахівців з патентознавства і стандартизації. Сферою її професійних надбань є бібліографія, документознавство, технологія роботи зі спеціалізованими фондами патентів і стандартів.
Л. Д. Гонтаренко здійснювала громадську діяльність – входила до складу профкому ХДНБ, груп народного контролю.
За багаторічну сумлінну плідну працю, професіоналізм, особистий внесок у розвиток бібліотеки, а також за сприяння розвитку винахідницької справи, забезпечення інформаційних потреб науки, освіти, виробництва та інноваційних процесів у Харківському регіоні неодноразово відзначена подяками і нагороджена почесними грамотами Міністерства культури України, департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної ради Товариства винахідників і раціоналізаторів та ХДНБ.